Výběr lepidla

Aby byl výsledek tapetování dokonalý, podklad musí být čistý, suchý, hladký, rovnoměrný, nasákavý a pevný.

Přednostně se doporučují lepidla vyznačené červeným křížkem. Hvězdičkou jsou označené případy, kdy se může namíchané lepidlo ještě posílit přidáním disperzního lepidla.

Při výběru lepidla se bere v úvahu:

 • typ a vlastnosti tapety
 • nasákavost podkladové plochy
 • relativní vlhkost v místnosti
 • čas potřebný na přípravu lepidla


Typ a vlastnosti tapety napoví

Hmotnost: Čím je tapeta těžší, tím větší by měla být počáteční přilnavost použitého lepidla. (Jedno z lepidel s dobrou počáteční přilnavostí je např. PUFAS Spezial Vinyl). Počáteční přilnavost namíchaného lepidla je potřeba někdy ještě zvýšit přidáním disperzního lepidla (např. když hrozí, že se okraje vinylových tapet vyhnou).

Materiál: Pro některé speciální materiály se vyvinuly speciální lepidla, např. PUFAS Vlies Spezial nebo Decotric universal kleber - lepidlo na vliesové tapety.

Zachování rozměrů: Při výběru lepidla se musí zohlednit i to, jestli si tapety zachovávají své rozměry (pak se lepidlo nanáší přímo na stěnu, např. PUFAS Vlies spezial) nebo si své rozměry nezachovávají (a lepidlo se nanáší na zadní stěnu tapety, např. Spezial Kleister).

Složení: Některé papírové tapety a tapety se zadní vrstvou z papíru jsou zlomitelné, to znamená, že při jejich odstraňování se odstraňují pouze horní vrstvy a nosná vrstva zůstává na stěně a může sloužit jako makulatura (základní tapeta). Proto se musí použít silné, vodě odolné lepidlo. Na vliesové tapety, které jsou odstranitelné v suchém stavu, se hodí lepidlo PUFAS Vlies Spezial nebo Decotric universal kleber. V tomto případě se ale nesmí posílit disperzním lepidlem, jinak tapety nebudou za sucha odstranitelné.
U vinylových tapet si vinylová vrstva zachovává své rozměry, ale papírová vrstva nabobtnává. Hrozí proto, že se okraje vyhnou, proto se musí použít lepidlo s vysokou počáteční přilnavostí. Na rohové překrytí se může použít např. Herkules (Herodes) na opravy.

Struktura zadní strany: Vliesové tapety s lisovanou zadní stranou (se vzorem) se nedotýkají plochy stěny celou svou plochou. Proto se musí počítat s větší spotřebou lepidla (musí se někdy použít i na zadní stranu tapety). Často je také nezbytné posílit počáteční přilnavost lepidlem Herkules (Herodes).

Možnost přemalování: Aby se tapeta při přemalování neoddělila od stěny, musí být lepidlo odolné proti vodě. Na lepeních pilinových tapet, které nasáknou nadprůměrné množství vody, a jejich struktura je mnohem volnější než u papírových tapet, se výslovně doporučuje PUFAS Spezial Vinyl.


Další roli hrají

Relativní vlhkost v místnosti: Pokud se tapetuje v místnostech s vysokou relativní vlhkostí (např. vlhké bloky), měli by se použít lepidla s vysokou odolností proti vodě.

Rozpustnost lepidel: Ve srovnání s lepidly na bázi karboxylát-methyl-celulózy, které se rozpouštějí 1 den, se lepidla PUFAS rozpouštějí velmi rychle (cca 20 minut), nehrudkovatí a lze je rozpouštět v studené vodě.

Nasákavost povrchu: Nejbezpečnější je lepit tapety na savé povrchy. Jsou ale i takové případy, kdy se to nedá, např. lepí-li se vinyl na vinyl (lepení bordury na horní okraj vinylové tapety). Pro lepení na nesavé povrchy se doporučuje Herkules (Herodes) na opravy.

Pokyny výrobce tapet: Většina výrobců tapet ve svých návodech k použití uvádí i požadované vlastnosti lepidla, např. zda je třeba použít lepidlo odolné proti vlhkosti nebo zda je nutné lepidlo posílit disperzním lepidlem.


Aplikace lepidla

Lepidlo ovlivňuje výsledek tapetování víc než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud se použije lepidlo s malou lepicí sílou, tapeta po pár dnech odpadne ze zdi. Nenechá-li se papírová tapeta dostatečně nabobtnat, objeví se pod ní neestetické bubliny. V následujících odstavcích se dozvíte, které parametry se musí při nákupu lepidla pro tapetování vzít v úvahu

Přímo na tapetu

Pokud si tapety nezachovávají své rozměry, lepidlo se nanáší přímo na zadní stranu tapet. Lepidlo s obsahem methyl-celulózy se nanáší na zadní stranu tapety štětcem, kartáčem nebo pomocí přípravku na tapetování. Papír (na zadní straně tapety) vlivem vlhkosti v lepidle nabobtná a šířka tapety se může oproti původním rozměrům během 10-15 minut zvětšit až o 1-1,5 cm. Během této doby se poskládána tapeta "změkčuje" (bobtná). Na stěnu se může nalepit až po úplném dokončení bobtnání. Pokud se nalepí tapeta na stěnu před tím, než zcela nabobtná, dokončí se bobtání až na stěně a pod tapetou vzniknou různé neestetické bubliny a záhyby.

Přímo na stěnu

U tapet, které si zachovávají své rozměry, odpadá proces "změkčování" (bobtnání). Lepidlo se může nanášet přímo na stěnu. Namíchané lepidlo PUFAS Vlies Spezial nebo Decotric universal kleber se nanese rovnoměrně na stěnu pomocí krátkosrstého kruhového štětce nebo pomocí válečku. Váleček na lepidlo dávkuje optimální množství lepidla přímo na zeď a zajišťuje rovnoměrné nanesení lepidla. Klasické malířské válečky nejsou pro rovnoměrné nanášení lepidla příliš vhodné.

Na stěnu i tapetu

Některé tapety (zachovávající si své rozměry) mají na zadní straně vlisované vzory, které podstatně zvyšují spotřebu lepidla. U těchto tapet někdy musíme nanést lepidlo jak na stěnu, tak na zadní stranu tapety, aby se dosáhlo důkladného navlhčení.


Zorientování se v nabídce lepidel

Tapetová lepidla se dělí

a) podle složení na lepidla:

 • na bázi škrobu
 • na bázi karboxylát-methyl-celulózy
 • na bázi methyl-celulózy
 • disperzní (na bázi polyvinyl-acetátu),

b) podle formy:

 • na lepidla připravené k okamžitému použití (rozpouštědlo)
 • ve formě prášku (methyl-celulóza)
 • v suché, tvarohovité formě (karboxylát-methyl-celulosa).

Při výběru lepidla se musí zvážit všechny následující parametry:

 • vysoká pevnost lepení
 • silná počáteční přilnavost
 • vydatnost navlhčování
 • odolnost proti vápnu
 • odolnost proti vlhkosti
 • rychlá rozpustnost
 • průsvitnost (po uschnutí)

Vysoká pevnost lepení je jedním z nejdůležitějších parametrů lepidla, protože ovlivňuje to, zda se tapeta spolehlivě uchytí na zeď.

Silná počáteční přilnavost garantuje, že tapeta spolehlivě přilne k povrchu už od prvního momentu. Tapety nesklouzávají ze zdi, okraje se nevyhýbají (ani u problematických vinylových tapet).

Lepidlo s dobrou vydatností navlhčení se rovnoměrně rozloží a nasákne po celé ploše, aby se podpořilo změkčování a bobtnání tapety.

Vápno vyplavené z omítek (obsahujících cement a vápno) může poškodit celulózu fungující jako pojivo lepidla. Tím se snižuje pevnost lepení a tapeta se může oddělit od stěny. U lepidel s vysokou odolností proti vápnu nevadí ani silně vápenaté povrchy, jako jsou čerstvé omítky.

V místnostech s vysokou relativní vlhkostí nebo při přemalování tapet je důležitá odolnost lepidla proti vlhkosti.

Rychlá rozpustnost lepidla ve vodě šetří náš drahocenný čas. Rychle rozpustná lepidla jsou použitelná krátce po promíchání a celý proces tapetování se tak výrazně zrychluje.

Nikdy se nemůže zcela vyloučit, že se lepidlo nedostane na přední stranu tapety (např. při změkčování tapety nebo při lícování okrajů). Proto je důležitá průsvitnost lepidla po jeho zaschnutí. Pokud se lepidlo dostane na povrch (např. u okraje tapet), je potřeba ho okamžitě odstranit, jinak by zaschlé lepidlo mohlo na povrchu tapety zanechat matné fleky.

Důvody, proč u nás lidé nakupují

Rodinná tradice

Firma vznikla v roce 1997 a od té doby se řadí mezi největší prodejce tapet v Ústeckém kraji a Č. R.. 

Seznamte se s námi

Doprava zdarma

Při nákupu zboží nad 2.000,-Kč se po ČR neúčtuje poštovné. Také je možnost osobního odběru na prodejně.

Doprava a platba

Kamenná prodejna

Široký výběr tapet lze zakoupit přímo na prodejně a navíc možnost výběru z několika desítek katalogů.

Kontakty

Pomoc od profesionálů

Využítí rad zkušených odborníků pohybujících se v designových trendech v oblasti bydlení.

Rady a návody