Rady a návody

Jak si vybrat tapetu

Tapety se musí přizpůsobit nejen funkci i stylu místnosti, ale i vlhkosti vzduchu v místnosti, teplotě vzduchu a intenzitě přirozeného osvětlení.

Tipy a triky aneb jak osvěžit váš interiér

Tapety do dětského pokoje nebo do kuchyně vybírejte spíše z nabídky omyvatelných tapet. Pokud chcete dodat pokoji individuální charakter, můžete olemovat horní okraje tapet speciálními dekorativními bordurami.
Pokud potřebujete, aby pokoj vypadal vyšší, vyberte tapetu se vzory ve svislém směru. Naopak díky tapetám se vzory ve vodorovném směru bude prostor působit nižší a širší. Drobné vzorky světlé barvy prostor rozšíří, naopak velké tmavé vzory jej zúží.
Nezapomínejte ale, že výsledný dojem nezávisí jen na pečlivém výběru typu a vzoru tapet, ale i na důkladné přípravě podkladových stěn.

Opticke vlastnosti tapet

Přehled tapet


Makulatura (základová tapeta z papíru - podklad pro papírové tapety)

V případě, že se lepí tapety z papíru nebo se zadní stranou z papíru přiložením (ne překládáním), je potřeba nejprve na připravený povrch nalepit makulaturu (podkladovou tapetu z papíru). Makulatura se lepí stejným lepidlem jako samotná tapeta. Cílem jednovrstvé papírové podkladové tapety (makulatury) je zabránit oddělování okrajů sousedních tapet.

Papírové tapety a tapety se zadní stranou z papíru své rozměry nezachovávají, to znamená, že po nanesení lepidla vlivem vody nabobtnají. Po uplynutí otevřené doby (během schnutí) se přilepená tapeta na stěně stahuje, což vyvolává značné pnutí, takže se tapety mohou od sebe oddělit (ve spoji tapet). Nalepené makulatury nebo makulaturní pásy toto pnutí neutralizují a rozcházející se okraje tapet udrží při sobě. V případě, že makulatura nepoužije, musí se počítat s tím, že mezi tapetovými pásy vznikne mezera. Makulatury lze lepit na celou plochu nebo jen v páscích podél napojení tapet.

Protože makulatury musí být nalepeny přímo pod tapetovými spoji (a v jejich okolí), mělo by se při jejich lepení postupovat velmi pečlivě. Papírové tapety se na větších plochách zvětšují (změny rozměrů se sčítají), proto vzdálenosti mezi makulaturovými pásy (sice v malé míře, ale přece) průběžně narůstají. Aby se okraje makulaturních pásků nezvýrazňovali přes tapetu, je nutné je přestěrkovat.


Papírové tapety

Papírové tapety patří mezi nejoblíbenější typy tapet hlavně kvůli jejich nízké ceně. Rozměry papírových tapet nejsou trvalé, proto se lepidlo nanáší na jejich zadní stranu a čeká se, dokud tapeta nabobtná (nechá se nasáknout lepidlem).
Důležité informace, které by se měli vzít v úvahu při koupi papírové tapety jsou: hmotnost tapety, možnost přemalování, čistění, skladba (jednovrstvá vs. dvouvrstvá tapeta) a úprava povrchu tapety (hladká vs. strukturovaná tapeta).


Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Na základě nosné vrstvy se rozlišují vinylové tapety se zadní stranou z papíru nebo se zadní stranou z vliesu. Vyrábějí se v různorodých vzorech a horní vrstva může být vyrobena i v pěnovém provedení. Vinylové tapety jsou použitelné do kterékoli místnosti. Jsou omyvatelné a dají se čistit. Proto jsou zvláště vhodné pro tapetování kuchyní, koupelen a předsíní.

Pokud má vinylová tapeta zadní stranu z papíru, postupuje se obdobně jako při tapetování papírovými tapetami (lepidlo se nanese přímo na tapetu, tapeta se nechá nabobtnat a před tapetováním se aplikuje na zeď makulaturu). Tapeta se zadní stranou z vlies si své rozměry zachovává, proto se lepidlo nanáší přímo na zeď. U všech vinylových tapet (vzhledem k tomu, že přední strana vinylových tapet je z umělé hmoty) může vlhkost unikat pouze směrem do stěny. Proto se nemůže pro přípravu podkladu použít stěrkovací materiály obsahující sádru (dlouhým působením vlhka nabobtnají a mohou se oddělit od základní plochy). Pro stěrkování se doporučuje použít přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty.

 

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou speciální tapety z netkané textilie, které se vyrábějí česáním polyesterových a celulózových vláken, přičemž vlákna jsou vzájemně svázaná pojivem. Nosná vrstva je lisovaná a vyhlazovaná, na vytváření vzorů se používá PVC pěna nebo polyakrylát. Své rozměry si vliesové tapety zachovávají, proto se lepidlo nanáší přímo na stěnu (může ale dojít i k situaci, kdy je lepidlo třeba nanést i na zadní stranu tapety). Pozdější renovační práce jsou usnadněné tím, že tapetu typu vlies lze v suchém stavu stáhnout ze stěny. Bezproblémově se používá, je odolná proti opotřebení, je vhodná i na přemostění drobnějších trhlin.

Důvody, proč u nás lidé nakupují

Rodinná tradice

Firma vznikla v roce 1997 a od té doby se řadí mezi největší prodejce tapet v Ústeckém kraji a Č. R.. 

Seznamte se s námi

Doprava zdarma

Při nákupu zboží nad 2.000,-Kč se po ČR neúčtuje poštovné. Také je možnost osobního odběru na prodejně.

Doprava a platba

Kamenná prodejna

Široký výběr tapet lze zakoupit přímo na prodejně a navíc možnost výběru z několika desítek katalogů.

Kontakty

Pomoc od profesionálů

Využítí rad zkušených odborníků pohybujících se v designových trendech v oblasti bydlení.

Rady a návody