Tapetování papírovými a vinylovými tapetami

Úprava podkladu pro tapetování

Lepení tapet je méně náročná práce, než malování. Tapety se můžou použít na veškeré povrchy v interiéru. Povrch by neměl mít výrazné barevné kontrasty, protože materiál tapet může být např. průhledný a na stěně by se objevovaly skvrny. Stěny se musí před tapetováním natřít pigmentačním tapetovacím nátěrem. Při nákupu tapet je potřeba dávat pozor na výrobní číslo šarže - série (uvedené na etiketě za číslem tapety), aby se vyvarovalo mírných barevných odchylek mezi jednotlivými rolemi. Na jednu stěnu je totiž nutné použít tapety se stejným číslem šarže, protože tapety různých šarží mohou mít drobné barevné odchylky. Hned po nákupu jednu roli rozbalte, zkontrolujte vzor a barevnost. Když je první role v pořádku, proveďte ještě tzv. vějířový test – rozbalte ostatní role, z každé odmotejte asi dva metry, částečně je přeložte přes sebe a opět zkontroluje vzor a barevnost. Pokud zjistíte vadu nebo odchylku od barevnosti, hned tapetu reklamujte. Reklamované role musí být vcelku - nerostříhané. K reklamaci je nutno dodat tapety s etiketami označující číslo tapety a její šarži. Po nalepení už je na reklamaci pozdě.

Před tím, než se tapeta nalepí, musí se uvolnit přístup k plochám, na které se bude tapetovat. Pokoj by se měl odpojit od elektrického proudu (pokud se pracuje přes den) a poté odstranit ochranné kryty odpojených elektrických vypínačů a zásuvek a pokud je to možné odpojit i okrajové lišty podlahy.
Poté se připraví potřebné nářadí, svitky tapety a lepidlo PUFAS Spezial Vinyl nebo Spezial Kleister (práškové lepidlo se rozmíchá v předepsaném množství studené vody) - viz. kapitola "Výběr lepidla".


Nastříhání tapety

Zatímco se lepidlo ve vodě rozpouští, nastříhají se pásy tapety přesně na míru - naměří se výška tapetování (od podlahy až po horní hranici budoucího tapetování) a stanoví se, kolik tapetových pásů bude potřeba. Odstřihnuté pásy by měly být o 5-10 cm delší než výška tapetování, aby se mohly případné nesrovnalosti korigovat. Práce urychlí, pokud se ustřihne najednou několik tapetových pásů, na jejich zadní straně se vyznačí příslušné značky a očíslují se.
V případě tapet s výrazným vzorem je třeba pásy odstřihnout tak, aby se vzorování náležitě lícovalo (je nutné řídit se pokyny výrobce tapet). V tomto případě se vyplatí pracovat s dvěma tapetovými kotouči, ztráty tak budou menší.
Pokud se lepí překládáním, mělo by se začít s tapetováním ze strany světla (od okna), aby světlo nenaráželo do spojů a spoje nevytvářely stíny.

Príprava na tapetovaniePríprava na tapetovaniePríprava na tapetovanie


Lepení tapety

Lepidlo se nanáší rovnoměrně, pomocí tapetovacího válečku na lepidlo nebo tapetovací štětky, na střed tapetového pásu v podélném směru, poté se rozetře směrem k okrajům tak, aby rovnoměrně pokrylo celou zadní stranu. Tapetový pás se pak složí a nechá se cca 5-15 minut změknout. Pásy vinylové tapety s papírovou zadní stranou se přeloží na polovinu a navinou se. Navinutím je možno zabránit vyschnutí a vyhnutí okrajů během doby měknutí. Po dostatečném čase se tapeta - přesně polohovaná - nalepí na stěnu a pomocí kartáče, přítlačného válečku nebo špachtle na vyhlazení tapet se vytisknou do stran nahromaděné vzduchové bubliny zpod tapety, směrem od středu k okrajům. Tenké papírové tapety - pokud to vzorkování dovolí nebo pokud to vyžaduje – se můžou lepit i překrýváním. Když už lepidlo vysychá, je potřeba ještě převálcovat okraje tapety, aby neodstávaly.

Při lepení vinylových tapet s papírovou zadní vrstvou nebo i ostatních těžkých tapet je třeba zvýšit přilnavost lepidla přidáním lepidla Herkules (Herodes) na tapety ze skleněných vláken a z textilu. Obecně se na 5-6 litrů (1 krabička) namíchaného Special Kleister lepidla může přimíchat cca 100g disperzního lepidla Herkules (Herodes). Lepení s takto namíchaným lepidlem je mnohem bezpečnější, protože se zvýší počáteční přilnavost (vyloučí se riziko "vyhnutí" okrajů tapety).
Pásy vinylových tapet s papírovou zadní vrstvou je třeba v rozích přeložit v šířce 1-2 cm na sousední stěnu. V takových případech se doporučuje následující rolku nalepit překrýváním (nelicovat) kvůli případným nerovnostem stěny. Pokud si to vzorování vyžaduje, tak i na těchto místech se musí jednotlivé kusy tapety přesně lícovat. Na ty části, které se překrývají, doporučujeme lepidlo Herkules (Herodes) na okraje a opravy tapet, protože pouze jím lze spolehlivě lepit vinyl na vinyl.

Důvody, proč u nás lidé nakupují

Rodinná tradice

Firma vznikla v roce 1997 a od té doby se řadí mezi největší prodejce tapet v Ústeckém kraji a Č. R.. 

Seznamte se s námi

Doprava zdarma

Při nákupu zboží nad 2.000,-Kč se po ČR neúčtuje poštovné. Také je možnost osobního odběru na prodejně.

Doprava a platba

Kamenná prodejna

Široký výběr tapet lze zakoupit přímo na prodejně a navíc možnost výběru z několika desítek katalogů.

Kontakty

Pomoc od profesionálů

Využítí rad zkušených odborníků pohybujících se v designových trendech v oblasti bydlení.

Rady a návody